700 koni mechanicznych! Nowy Ford F-150 Raptor R to najmocniejszy Raptor w historii

Ford F-150 Raptor R
Ford F-150 Raptor R, fot. mat. prasowy

Po ponad dekadzie zmagań z trudnymi warunkami i zdobywania pustynnych wydm przez trzy generacje terenowych pickupów, Ford przedstawia nowego F-150 Raptora R – najszybszego, najmocniejszego, najbardziej ekstremalnego terenowo-pustynnego Raptora, jakiego dotąd oferowano klientom.

Wszystkie trzy generacje F-150 Raptor stanowiły cywilne dopełnienie ekstremalnych pickupów, ścigających się na pustynnych trasach rajdu Baja 1000. Zaprojektowany i opracowany przez Ford Performance, F-150 Raptor R na rok 2023, jest jak dotąd najbliższy tamtym wyczynowym pojazdom pod względem osiągów.

„Raptor R to absolutny top wśród naszych Raptorów” – powiedział Carl Widmann, główny inżynier Ford Performance. „Raptor R sprawi, że klientom, którzy wypróbują go na pustyni i poza nią, włosy na głowie staną dęba – i pokochają każdą sekundę tej przygody”.

Serce Raptora R

Sercem Raptora R jest nowy 5,2-litrowy silnik V8. Generuje on 700 KM i 868 Nm momentu obrotowego, zapewniając niemal niewyczerpaną moc w czasie jazdy przez pustynię. Ford Performance skorzystał z najmocniejszego silnika w swojej ofercie, wcześniej znanego z Mustanga Shelby GT500, optymalizując go pod kątem osiągów terenowych na poziomie Raptora i wytrzymałości zgodnej z dumną dewizą Built Ford Tough. W rezultacie otrzymano najbardziej dynamiczny doładowany silnik V8, jaki można znaleźć w produkcyjnym pickupie.

Ford F-150
Fot. mat. prasowy

Ford Performance zmienił charakterystykę doładowania silnika V8 i zainstalował nowe koło pasowe, aby zoptymalizować jego moc pod kątem wykorzystania w jeździe terenowej, zwiększając tym samym moment obrotowy w niskim i średnim zakresie obrotów. Zmiany te pomagają Raptorowi R zwiększyć swoje możliwości przy prędkościach, z którymi klienci najczęściej pokonują trasy terenowe.

Aby zachować najwyższą niezawodność w jeździe terenowej, z której słyną wszystkie generacje Raptorów, Ford Performance zmodernizował kolektory wydechowe oryginalnego silnika, zastępując je odlewem ze stali nierdzewnej. Zastosowano też unikatową chłodnicę oleju i filtry, głębszą miskę olejową, która pozwala na agresywne pokonywanie stromych wzniesień, utrzymując olej silnikowy w niskiej temperaturze. Aby ułatwić silnikowi swobodne „oddychanie”, zwiększono objętość układu dolotu powietrza o 66% stosując wlot powietrza o większym przekroju i stożkowy filtr powietrza o większym przepływie i o mniejszych oporach przepływu.

Built Ford Tough w wersji do pustynnych podbojów

F-150 Raptor to znacznie więcej niż szybka jazda – to konieczność pokonywania ekstremalnych tras terenowych. Jego możliwości i trwałość wynikają z ponad dziesięcioletnich doświadczeń Forda w konstruowaniu i testowaniu pickupów o bardzo wysokich osiągach. Ford Performance zmodernizował skrzynię biegów i układ napędowy bazowego samochodu, by zagwarantować, że Raptor R gładko poradzi sobie z tym, do czego może go zmusić potężny silnik V8.

Raptora R wyposażono w 10-biegową przekładnię SelectShift w udoskonalonej konfiguracji. Zastosowano nową oś przednią z bardziej wytrzymałym odlewem korpusu mechanizmu różnicowego i aluminiowym ożebrowaniem osłony nośnej. By poradzić sobie z większym momentem obrotowym układu napędowego zastosowano też aluminiowy wał napędowy o większej średnicy. Nowa, specjalnie zestrojona przekładnia hydrokinetyczna ze swoją zdolnością tłumienia skoków momentu obrotowego i zespołem czterech kół zębatych na wyjściu sprawia, że samochód jeszcze lepiej przygotowano do przenoszenia dużych obciążeń i zapewnia bardziej płynne odczucia podczas jazdy zarówno na drodze, jak i na bezdrożach.

Kierowcy otrzymują jeszcze większą kontrolę nad tym, jak Raptor R korzysta ze swojej dodatkowej mocy, a to dzięki nietypowemu podwójnemu układowi wydechowemu z przelotowym tłumikiem i systemem aktywnych zaworów wydechowych z trybami Normal, Sport, Quiet i Baja. Można skorzystać z funkcji MyMode, która pozwala kierowcy dostosować wiele ustawień samochodu, w tym tryby jazdy, układ kierowniczy, zawieszenie i inne – i zapisać je wszystkie razem, jako pojedynczy tryb, łatwo dostępny po naciśnięciu przycisku „R” na kierownicy.

Ford F-150 Raptor R:

Ford F-150 Raptor R
Fot. mat. prasowy

Jeśli sercem Raptora R jest doładowany silnik V8, to za duszę należy uznać jego niesamowicie skuteczne zawieszenie. W tylnym pięciodrążkowym zawieszeniu zastosowano bardzo długie drążki wzdłużne, aby lepiej kontrolować pozycję osi w trudnym terenie, drążek Panharda i 24-calowe sprężyny śrubowe, a wszystko to zestrojono pod kątem wyjątkowej stabilności podczas pokonywania wymagającego terenu z dużą prędkością. Zaawansowane amortyzatory FOX Live Valve dostrojono tak, aby zrównoważyć jakość jazdy i kontrolę przechyłów nadwozia na drodze i w terenie. Elektronicznie sterowane amortyzatory wykorzystują czujniki położenia zawieszenia, a także inne czujniki do niezależnego monitorowania warunków terenowych setki razy na sekundę, dostosowując parametry tłumienia w zawieszeniu. Skok kół wynoszący 330 mm z przodu i 358 mm z tyłu daje Raptorowi R zdolność do przedzierania się przez piasek i kamienie z niezwykłą skutecznością.

„Wiemy, że nasi klienci domagali się powrotu brzmienia i mocy silnika V8 do Raptora” – powiedział Widmann. „To nie było coś, z czym zamierzaliśmy się spieszyć za wszelką cenę. Doładowany mechanicznie silnik V8 o pojemności 5,2-litra jest idealnym połączeniem wysokiej mocy z całkowicie nowym tylnym zawieszeniem Raptora trzeciej generacji z jego regulowanymi amortyzatorami. Zapewnia to podwójny efekt wykraczający daleko poza sumę korzyści z zastosowanych części składowych” – dodał.

Każdy z trybów jazdy dostosowano do większej mocy doładowanego silnika V8, w tym zoptymalizowany tryb Baja, dbający o uzyskanie maksymalnych osiągów i kontroli podczas szybkiej jazdy terenowej. Zwiększona o 5% sztywność przednich sprężyn zawieszenia pomaga utrzymać komfortową jakość jazdy, a Raptor R może pochwalić się wiodącym w klasie prześwitem wynoszącym 333 mm i standardowymi, wyjątkowymi w jego klasie, instalowanymi seryjnie 37-calowymi oponami, które usprawniają pokonywanie przeszkód.

Ikoniczna stylizacja Raptora w nowym wykonaniu

Najmocniejszy z dotychczasowych Raptorów przenosi na wyższy poziom osiągnięcia w konstrukcji terenowych pickupów, a jego wyjątkowa stylizacja jeszcze wyraźniej podkreśla możliwości doładowanego silnika V8. Większa, bardziej agresywnie uniesiona do góry centralna część maski z wylotami powietrza jest o prawie 25 mm wyższa niż w bazowym Raptorze, co pomaga w odprowadzaniu gorącego powietrza z komory silnika. Będący symbolem tego modelu wlot powietrza z literami F-O-R-D, zderzaki i błotniki pomalowane na czarno podkreślają wyjątkowy charakter samochodu.

„Raptora R wizualnie ukształtowano jak pustynnego drapieżnika. Wszystko po to, by zadowolić nabywców i entuzjastów bezkompromisowej jazdy w terenie” – powiedział Tom Liu, główny projektant Raptora R. „Pojawiają się tu mniejsze i większe detale, od bardziej agresywnego wylotu powietrza na masce silnika, po oznaczenia „R” w kolorze Code Orange, które wizualnie komunikują wyższy poziom terenowych osiągów, kryjący się pod hasłem Raptor R” – dodał.

F-150 Raptor R będzie dostępny w ośmiu opcjach kolorystycznych, w tym z nowymi kolorami nadwozia Avalanche i Azure Gray Tri-Coat wprowadzonymi po raz pierwszy w linii Raptor. Można już składać zamówienia na F-150 Raptor R. Produkcja rozpocznie się pod koniec 2022 roku w Dearborn Truck Plant.

PUBLIKUJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

OSTATNIE POSTY

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

KATEGORIE

On Key

ZOBACZ RÓWNIEŻ