Alfa Romeo gwiazdą targów Rétromobile w Paryżu

Alfa Romeo Retromobile
Fot. mat. prasowy

W dniach od 1 do 5 lutego 2023 roku odbywać się będzie 47. edycja salonu Rétromobile, najstarszych w Europie targów samochodów zabytkowych. Podczas paryskiej imprezy, Alfa Romeo S.Z. z 1989 roku i Alfa Romeo 1900 Super Sprint z 1956 roku będą gwiazdami stoiska Heritagefirmy Stellantis.

Marka Alfa Romeo i dział Heritage firmy Stellantis mają na celu promowanie swojego dziedzictwa. Program „Alfa Romeo Classiche” został stworzony właśnie pod tym kątem i oferuje specjalne usługi w zakresie ochrony i promocji dziedzictwa marki.

W 47 edycji salonu Rétromobile w Paryżu, najstarszych w Europie targach poświęconych samochodom zabytkowym, które odbędą się w dniach 1-5 lutego 2023 roku, spodziewany jest udział 130 000 gości, ponad 600 wystawców z całego świata i ponad 1000 prezentowanych samochodów.

Gwiazdami tego ważnego wydarzenia, które gościć będzie w Porte de Versailles, będą marka Alfa Romeo i dział Heritage firmy Stellantis. Dział Heritage został powołany do życia w Turynie w 2015 roku, by chronić i promować markę Alfa Romeo oraz jej historyczne dziedzictwo. To wszystko poprzez udział w różnego rodzaju wydarzeniach branżowych i dostarczanie miłośnikom oraz właścicielom samochodów zabytkowych specjalistycznych usług. Na targach Rétromobile pojawią się dwa niezwykle cenne samochody zabytkowe: Alfa Romeo S.Z. (z 1989 roku) i Alfa Romeo 1900 Super Sprint (z 1956 roku).

Alfa Romeo Retromobile
Fot. mat. prasowy

Alfa Romeo S.Z. (ES30), rok 1989

Prezentowany model można określić mianem raczej wyjątkowego niż rzadkiego. Samochód ten to przedprodukcyjny egzemplarz, który wykorzystywano na torze testowym w Balocco, gdzie służył do testowania różnych rozwiązań. Ten prawdziwie „laboratoryjny” samochód różni się pod względem niektórych detali od późniejszych modeli S.Z. Do tego stopnia, że można go uznać za prototyp. To ambitny projekt o nazwie ES30, czyli „Experimental Sportcar 3.0 litres”. Powstał, by Alfa Romeo mogła potwierdzić swoją tradycję produkowania samochodów sportowych z napędem na tył, przy jednoczesnym wykorzystaniu nowych technologii.

Marka powierzyła produkcję tysiąca modeli firmie Zagato, która montowała je w zakładzie na obrzeżach Mediolanu. W ten sposób powstała Alfa Romeo S.Z. (Sprint Zagato), rasowy, sportowy samochód o agresywnych, niepowtarzalnych liniach. Montowana na stalowym podwoziu karoserię wykonano z materiałów kompozytowych. Natomiast podłogę i układ mechaniczny wzięto z samochodu wyścigowego Alfa Romeo 75 (Grupa A). Moc trzylitrowego silnika V6 zwiększono do 207 KM, co pozwoliło na osiągnięcie maksymalnej prędkości 245 km/h. Po raz pierwszy wykorzystano tu systemy projektowania i produkcji CAD/CAM (Computer Aided Design, Computer Aided Manufacturing). Pozwoliło to na znaczne skrócenie czasu prac projektowych, zwłaszcza w odniesieniu do udoskonaleń i wprowadzanych na bieżąco zmian.

W Officine Classiche samochód całkowicie zdemontowano i gruntownie odrestaurowano. Karoserię rozebrano i wyremontowano. Wnętrze całkowicie odnowiono z godnie ze sztuką konserwatorską. Zbiornik paliwa oczyszczono specjalnym preparatem, silnik przeszedł gruntowny tuning. Obręcze kół dokładnie oczyszczono, co pozwoliło zachować ich oryginalny wygląd.

Alfa Romeo 1900 Super Sprint, 1956

W 1955 roku, Alfę Romeo 1900 Sprint zastąpiła wersja „Super Sprint”, która była produkowana do 1958 roku. W sumie wyprodukowano 599 sztuk tego modelu. Bardzo podobna do poprzedniej wersji, 1900 Super Sprint wyposażono w nową pięciobiegową skrzynię biegów, nadal umieszczoną na kierownicy. O przełożeniach zestopniowanych ciaśniej niż przy czterech biegach. Podzespoły mechaniczne są takie same jak w sedanie 1900 Super T.I. Silnik o pojemności 1975 cm3 i dwa gaźniki, z których każdy miał dwie równoległe dysze. Silnik, z czterema cylindrami w układzie rzędowym, osiąga moc 115 KM @5500 obr./min i prędkość maksymalną 190 km/h.

Elegancja Alfy Romeo wynika z projektu karoserii zaczerpniętej od wersji Touring. W połączeniu z materiałami, które poddano badaniom nadaje samochodowi lekkość i niski współczynnik aerodynamiczny. Optymalny dla uzyskania najlepszych osiągów podczas wyścigów.

Dzięki certyfikatowi pochodzenia wystawionemu przez Stellantis Heritage – Alfa Romeo Classiche, wiadomo, że prezentowany model, należący do prywatnej kolekcji, wyprodukowano 14 lipca 1956 roku i sprzedany 3 dni później w Paryżu. Zarówno niebieski lakier nadwozia, jak i silnik są oryginalne.

Alfa Romeo Classiche

Program „Alfa Romeo Classiche” wspierający dziedzictwo marki oferuje szereg usług, których celem jest ochrona i promocja historii kultowej włoskiej marki. Kadra kierownicza marki jest osobiście zaangażowana we wszystkie działania, które tworzą całą gamę specjalnych usług. Komisji wydającej certyfikaty przewodniczy dyrektor generalny Alfy Romeo i szef działu Heritage przy wsparciu Muzeum Alfy Romeo, miejsca, w którym znajdują się rejestry z produkcji i cała dokumentacja techniczna wykorzystywana przez komisję do analizy informacji o badanych samochodach.

Program „Alfa Romeo Classiche” wspierający dziedzictwo marki obejmuje „Certyfikat Pochodzenia”. Oferuje on możliwość odkrycia historii każdego samochodu poprzez jego numer podwozia. Usługa przewiduje dokładny przegląd dokumentów w rejestrach produkcyjnych marki i wydanie certyfikatu poświadczającego rok produkcji samochodu i jego oryginalną konfigurację. Czyli: specyfikację modelu, numer seryjny silnika, oryginalne elementy nadwozia i detale wewnętrzne.

„Certyfikat autentyczności” to dokument, za pomocą którego marka Alfa Romeo, przy wsparciu działu Heritage, poświadcza autentyczność pojazdu zabytkowego. Aby uzyskać ten certyfikat, każdy samochód musi przejść rygorystyczny proces kontroli i oceny przeprowadzany przez wyspecjalizowany zespół, weryfikujący autentyczność samochodu i jego komponentów oraz działanie najważniejszych elementów mechanicznych.

PUBLIKUJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

OSTATNIE POSTY

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

KATEGORIE

On Key

ZOBACZ RÓWNIEŻ