Konkursowa wystawa Mazda Design Experience

Mazda
Fot. mat. prasowy

Czas wolny, rekreacja, ekologiczny design to zagadnienia, na których skoncentruje się wystawa „Piknik na skraju drogi” prezentująca prace finalistów konkursu Mazda Design Experience 2020/21. Zwiedzający wystawę zorganizowaną w ramach Łódź Design Festival 2022 będą mieli okazję zobaczyć projekty młodych gwiazd polskiego designu, stworzone z myślą o szeroko rozumianej rekreacji. Wystawę można oglądać od 12 do 22 maja w łódzkim Art Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3.

Mazda szósty rok z rzędu jest partnerem Łódź Design Festival. Wzorem poprzednich lat japoński producent zapewni nie tylko wsparcie logistyczne – najnowsze Mazdy CX-5 2022 będą wozić zaproszonych projektantów i dziennikarzy – ale też merytoryczne.

Najważniejszym elementem obecności Mazdy w Łodzi jest wystawa „Piknik na skraju drogi”. Tytuł prezentacji podsumowującej 11. edycję konkursu projektowego Mazdy zawiera nawiązanie do słynnej powieści braci Strugackich*. Z jednej strony został potraktowany dosłownie – tematem konkursu Mazda Design Experience 2020/21 była reKREACJA rozumiana jako odnowa mentalna i fizyczna człowieka. Z drugiej, można ten tytuł rozumieć także jako sygnał przełomu – „designu na skraju”, w którym proces twórczego re-designu buduje na nowo harmonijną relację człowieka z naturą.

Wystawa „Piknik na skraju drogi” z pewnością dobrze wpisuje się w charakter tegorocznej edycji Łódź Design Festival 2022, której hasłem stała się „re:generacja”. Prezentowane obiekty odnoszą się do poprawy kondycji mentalnej i fizycznej człowieka – w tym sensie ekspozycja stanowi jeden z ważnych punktów programu festiwalu.

Konkursowa wystawa Mazda Design Experience

Na wystawie zostaną pokazane prace sześciorga polskich projektantów – finalistów konkursu Mazdy: Martyny Piątek, Alka Rokosza, Wojciecha Błaszczyka, Karoliny Gardzilewicz, Anny Elizy Gwiazdy i Konstancji Kaźmierczyk. To młode pokolenie polskich twórców designu doskonale rozumie wyzwania współczesności, potrzebę nowego podejścia do projektowania i do świata w którym żyjemy. Nieprzypadkowo jury konkursu wybrało ich spośród 150 zgłoszeń młodych, polskich twórców. Wyboru dokonywali wybitni projektanci – Tomek Rygalik, Agnieszka Bar i Alicja Patanowska, redaktor naczelna Magazynu Czas na Wnętrze – Anna Grużewska oraz dyrektor Europejskiego Centrum Designu Mazdy – Jo Stenuit.

Przeznaczeniem każdego z przedmiotów prezentowanych na wystawie jest jakiś wymiar rekreacji, dodatkowo każdy z nich musiał być wykonany z użyciem naturalnego korka – materiału całkowicie biodegradowalnego, odnawialnego i podlegającego recyklingowi. Sześcioro twórców specjalizujących się w różnych dziedzinach – architekturze, wzornictwie przemysłowym, biżuterii, ceramice, wyposażeniu wnętrz – wykonało sześć skrajnie różnych obiektów, które zaprezentowane zostaną w towarzystwie konkursowej inspiracji – elektrycznej Mazdy MX-30 z elementami wnętrza wykończonymi naturalnym korkiem.

Wystawa „Piknik na skraju drogi”

Wśród wystawionych prac znajdzie się zwycięski projekt „for/rest” Martyny Piątek nagrodzony Grand Prix i I nagrodą w wysokości 20 tys. złotych. Jest to mobilne siedzisko, które przeznaczono do wywodzących się z Japonii kąpieli leśnych (jap. „shinrin-yoku”), które ma skłaniać użytkowników do wyciszenia i kontaktu z naturą. Wywodząca się z Japonii czynność to prozdrowotna praktyka polegająca na spacerach po lesie i uważnym, refleksyjnym kontakcie z naturą.

Obiekt w całości wykonano z korka – tkaniny korkowej i korkowego wypełnienia pochodzącego z recyklingu. Nagradzając Martynę Piątek, jury konkursu było pod wrażeniem prostoty, naturalności i funkcjonalności tego projektu. Te cechy można odnieść do nowej definicji luksusu oznaczającej maksymalną wygodę, bycie off-line i kontakt z naturą.

Poza projektem for/rest na wystawie zaprezentuje się również minimalistyczne meble służące do wypoczynku, biżuteria, która ma zbliżać nas do świata natury czy chociażby nowa forma huśtawki zainspirowana jazdą konną.

Gdzie będziemy szukać odpoczynku w najbliższej przyszłości? Jak będzie się kształtował nasz stosunek do świata natury? Wystawa „Piknik na skraju drogi” stanowi oczywiście próbę odpowiedzi na te pytania.

Podczas tegorocznego ŁDF fanów motoryzacji i dobrego designu czeka jeszcze jedna niespodzianka – pierwsza w Polsce publiczna prezentacja nowej hybrydowej Mazdy CX-60 – flagowego SUV-a japońskiej marki zaprojektowanego w duchu ewolucji stylistyki KODO. To design polegający na wydobywaniu esencji dynamiki i piękna dzięki perfekcyjnej rzemieślniczej pracy i usuwaniu zbędnych detali. Największy, najmocniejszy i najbardziej kompletny samochód japońskiej marki będzie można zobaczyć w dniach 14-22 maja w rotundzie łódzkiej Manufaktury.

Wystawa „Piknik na skraju drogi”
Prezentacja finałowych prac konkursu Mazda Design Experience 2020/21
12-22 maja Łódź Design Festival
Tymienieckiego 3, 90-365 Łódź
Art_Inkubator

PUBLIKUJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

OSTATNIE POSTY

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

KATEGORIE

On Key

ZOBACZ RÓWNIEŻ