MINI Concept Aceman: pierwszy elektryczny model crossover w nowej rodzinie MINI

MINI Concept Aceman
MINI Concept Aceman, fot. mat. prasowy

MINI prezentuje model studyjny jako zapowiedź nowej koncepcji pojazdu w segmencie małych samochodów premium: elektryczny, bez elementów chromowanych i skóry, w zupełnie nowej stylistyce i z zaawansowaną technologią cyfrową zapewniającą użytkownikom intensywne doznania.

Nowa rodzina MINI nabiera kształtów. Jako pierwszą zapowiedź nowej stylistyki przyszłej generacji modeli brytyjska marka prezentuje MINI Concept Aceman. W samochodzie koncepcyjnym znajdują się innowacje konstrukcyjne i technologiczne, za pomocą których MINI definiuje typową dla marki frajdę z jazdy. Elektryczny napęd, jasna i zredukowana stylistyka Charismatic Simplicity, nowe cyfrowe wnętrze oraz odpowiedzialna koncepcja materiałowa całkowicie rezygnująca ze skóry i elementów chromowanych to cechy charakterystyczne pierwszego koncepcyjnego modelu crossovera MINI dla segmentu małych samochodów klasy premium.

W następnej generacji modelu MINI Cooper po raz pierwszy pojawi się model crossovera o zwiększonej wszechstronności i atrakcyjności w klasycznym trzydrzwiowym kształcie nadwozia, który był reinterpretowany wielokrotnie przez ponad 60 lat. – MINI Concept Aceman daje wgląd w całkowicie nowy pojazd, który w przyszłej rodzinie modeli zajmie miejsce pomiędzy MINI Cooper a MINI Countryman – mówi Stefanie Wurst, szefowa marki MINI. – Ten samochód koncepcyjny odzwierciedla to, jak MINI zmienia się w kierunku całkowicie elektrycznej przyszłości i z czym identyfikuje się marka: zelektryfikowane gokartowe wrażenia z jazdy, wciągające doświadczenia cyfrowe i silny nacisk na minimalny ślad ekologiczny.

Początek nowej ery w stylistyce MINI

Język stylistyczny zaprezentowany po raz pierwszy w MINI Concept Aceman stanowi początek nowej ery w projektowaniu MINI. Zasada Charismatic Simplicity zwraca uwagę na to, co najważniejsze, dzięki czemu typowe cechy stylistyczne MINI nabierają jeszcze większego znaczenia. Dzięki świadomości tradycyjnych wartości marki i pasji do innowacji technologicznych nowa stylistyka MINI tworzy silne emocjonalnie charaktery pojazdów o postępowej charyzmie i niepowtarzalnym stylu.

MINI Concept Aceman inside
MINI Concept Aceman, fot. mat. prasowy

Oprócz przejrzystego i zredukowanego wyglądu zewnętrznego i wewnętrznego, przyczynia się do tego również całościowe doświadczenie użytkownika związane ze światłem, ruchem, interakcją i dźwiękiem. Unikalne, typowe dla MINI wrażenia płynące z wnętrza są zapewnione przez powierzchnie wykonane z dzianiny pochodzącej z recyklingu, ze świeżymi kontrastami kolorystycznymi oraz płynną koncepcję sterowania cyfrowego z nowym wyświetlaczem OLED w centralnym zestawie wskaźników. Ponadto w modelach elektrycznych nowej generacji po raz pierwszy zastosowano niezależny projekt dźwięku, aby uzyskać emocjonalnie silne dźwięki jazdy i autentyczne tło dla nowych trybów Experience.

Nowa interpretacja kreatywnego wykorzystania przestrzeni

MINI Concept Aceman ucieleśnia w swoim wyglądzie zwinność i pewność siebie. Łączy on cechy dwóch najbardziej uznanych modeli marki, MINI Cooper i MINI Countryman, tworząc nowoczesną interpretację modelu crossover.

– Koncepcja samochodu elektrycznego umożliwia powrót do tradycyjnych wartości MINI w myśl tradycyjnej zasady kreatywnego wykorzystania przestrzeni – mówi Oliver Heilmer, szef działu designu MINI. – Dzięki temu powstają modele, które nie zajmują wiele miejsca na drodze, a jednocześnie oferują większy komfort, większą wszechstronność i więcej emocji niż kiedykolwiek wcześniej.

Funkcjonalna, dwubryłowa konstrukcja z krótkimi zwisami zapewnia maksymalną przestrzeń dla pasażerów i bagażu na minimalnej powierzchni. MINI Concept Aceman posiada czworo drzwi i dużą klapę tylną, a we wnętrzu znajduje się pięć miejsc siedzących.

MINI Concept Aceman
MINI Concept Aceman, fot. mat. prasowy

Przy długości zewnętrznej 4,05 m, szerokości 1,99 m i wysokości 1,59 m MINI Concept Aceman prezentuje typowe dla marki proporcje w wyjątkowo atrakcyjnej odsłonie. Klasyczny trzyczęściowy podział karoserii, panoramiczne okna dookoła pojazdu i dach zostały zinterpretowane na nowo. Płynne przejście między karoserią pojazdu a powierzchniami szklanymi optymalizuje właściwości aerodynamiczne. Wyrazista i zredukowana stylistyka MINI Concept Aceman pozbawiona jest chromowanych listew, które występowały we wcześniejszych generacjach modeli. Szerokie obramowania na dole karoserii, silnie podkreślone nadkola, duże obręcze kół, charakterystyczny bagażnik dachowy, jak również pas przedni i tylny w stylu osłony podwozia podkreślają solidne właściwości modelu crossovera zapewniającego frajdę z jazdy w mieście.

Przód pojazdu o silnej prezencji i indywidualnych akcentach

Wyprostowany przód nadaje MINI Concept Aceman zdecydowany wygląd i silną prezencję. W związku z charakterystyką crossovera i elektrycznym napędem typowe dla marki cechy stylistyczne zostały zinterpretowane na nowo. Na środku przedniej części pojazdu znajduje się otoczony czystymi powierzchniami element atrapy chłodnicy, którego tradycyjny sześciokątny kształt został przekształcony w ośmiokątny kontur. Nowa stylistyka jest podkreślana przez podświetlone obramowanie. Konturowe oświetlenie diodowe w jasnozielonym odcieniu zapewnia efektowną oprawę świetlną jako światła do jazdy zarówno dziennej, jak i w nocy.

Środkowy element atrapy chłodnicy MINI Concept Aceman jest całkowicie zamknięty. W jego górnej części znajdują się matrycowe moduły diodowe, które tworzą imponujące efekty światła powitalnego.

Reflektory MINI Concept Aceman mają również niezależną formę, która odbiega od klasycznego okrągłego kształtu. Światła dzienne w postaci ciągłego oświetlenia konturowego podkreślają niezależny charakter samochodu. Kontur świateł jest kontynuowany na powierzchniach zewnętrznych pokrywy przedniej. Dzięki temu ekspresja jest jeszcze silniejsza.

Jasno zaprojektowane powierzchnie z precyzyjnymi konturami

Podobnie jak maska także nadkola mają płaskie, geometryczne powierzchnie. Również to jest wyrazem wyrazistego designu w nowym stylu MINI. Dodatkowo precyzyjne krawędzie nadają strukturę ciasnym powierzchniom karoserii. W połączeniu z mocnymi proporcjami i wyprostowanym przodem, ta „ostrość” pomaga MINI Concept Aceman osiągnąć postępową interpretację solidności i wszechstronności charakterystycznej dla modelu crossover.

Ukośny kontur pod słupkami A przypomina spoiny spawalnicze w klasycznym Mini. Pomiędzy przednimi i tylnymi nadkolami kształt powierzchni i linie tworzą ekscytującą sylwetkę, która nadaje profilowi MINI Concept Aceman dynamiczny wyraz. Intensywnie podkreśla to potężne tylne nadkola. Są one dodatkowo podkreślone przez charakterystyczne linie konturowe, pierwsze tego typu w MINI. Unoszą się one dynamicznie w części przedniej, rozciągają się przez cały bok, po czym gwałtownie opadają, zapewniając żywą grę świateł i cieni w widoku bocznym. Progi lakierowane w kolorze matowej zieleni, które są szczególnie wydatne w okolicy drzwi, nadają pojazdowi sportowy wygląd.

Charakterystyczne elementy z dbałością o szczegóły i typową dla MINI nutą

Wyrazisty wygląd nadwozia łączy się z charakterystycznymi elementami, które sygnalizują dbałość o szczegóły, a jednocześnie zachwycają typową dla MINI nutą. Powtarzającym się elementem jest kontur podłużnego otworu, który charakteryzuje między innymi klamki po raz pierwszy w MINI zlicowane z drzwiami, a także lusterka zewnętrzne i logo MINI w dolnej części drzwi. Równie charakterystyczny wzór Union Jack, nawiązujący do brytyjskich korzeni marki, jest widoczny zarówno na tylnych światłach, jak i na solidnym bagażniku dachowym.

Przestrzeń w obszernych nadkolach MINI Concept Aceman wypełniają 20-calowe obręcze kół ze stopów lekkich. Trójkątny kształt w środku obręczy, który nadaje szprychom wizualną głębię i dynamikę, jest specjalnym elementem graficznym, który można rozpoznać dopiero po chwili.

Konsekwentna rezygnacja z chromu i skóry

Z chromowanych elementów zrezygnowano całkowicie nie tylko w wyglądzie zewnętrznym MINI Concept Aceman, ale także w jego wnętrzu. Zamiast tego na przykład struktura nośna deski rozdzielczej z opalizującą powłoką, analogiczną do tej na dachu, tworzy wysokiej jakości, indywidualny akcent wewnętrzny.

Podobnie jak fotele, boczki drzwi i wszystkie inne powierzchnie wewnętrzne, kierownica MINI Concept Aceman również nie zawiera skóry. Obręcz kierownicy jest obszyta ciemnozielonym aksamitnym welurem, który zapewnia wyjątkowo przyjemne wrażenia dotykowe. Przyciski wielofunkcyjne są wbudowane pod podświetloną powierzchnią materiałową. Napis „Aceman” i solidny pas tworzą na godzinie szóstej kolumnę kierownicy.

Pierwsza publiczna prezentacja na targach gamescom 2022 w Kolonii

MINI Concept Aceman zostanie po raz pierwszy zaprezentowany publicznie na targach gier komputerowych i wideo gamescom 2022 w Kolonii. Międzynarodowe spotkanie twórców, wydawców, ekspertów i fanów gier oraz e-sportu rozpocznie się 23 sierpnia 2022 roku transmisją na żywo i potrwa do 28 sierpnia 2022 roku w Centrum Targów w Kolonii.

PUBLIKUJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

OSTATNIE POSTY

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

KATEGORIE

On Key

ZOBACZ RÓWNIEŻ