Nie wchodź na czerwonym świetle!

Nie wchodź na czerwonym
Fot. mat. prasowy

Pośpiech, nieuwaga, nieprawidłowa ocena odległości od nadjeżdżającego pojazdu czy zwykła brawura – to wszystko mogą być powody wejścia pieszego na jezdnię przy czerwonym świetle. W takich okolicznościach w zeszłym roku zostało rannych prawie 100 osób, a 11 poniosło śmierć. Najwięcej wypadków spowodowanych przez pieszych ma miejsce w listopadzie i grudniu.

– Bez względu na sytuację, nawet gdy poruszające się pojazdy mają zielone światło, przy przejściach dla pieszych kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność. Wszyscy uczestnicy ruchu muszą przestrzegać przepisów o ruchu drogowym, ale niezależnie od tego, z czyjej winy nastąpi wypadek, jego następstwa fizyczne i psychiczne mogą nieodwracalnie zmienić czyjeś życie – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jednym z czynników wpływających na większą liczbę wypadków z udziałem pieszych w listopadzie i grudniu mogą być złe warunki atmosferyczne panujące w tym okresie, a także szybko zapadający zmierzch. Wówczas piesi stają się mniej widoczni, co w połączeniu z brakiem ostrożności (tak pieszych, jak i kierujących) skutkuje dużą liczbą wypadków. Elementy odblaskowe pozwalają dostrzec pieszego z odległości nawet 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Pieszy poruszający się po zmierzchu bez elementów odblaskowych jest słabo widoczny, tzn. kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości ok. 20-40 metrów.

– Pomimo tego, że przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną są z reguły również oświetlone, w ciemności i podczas trudnych warunków pogodowych może okazać się niewystarczające, aby kierowca dostrzegł na czas pieszego, który korzysta z przejścia niezgodnie z przepisami. Szczególnie dzieci powinny nosić o tej porze roku odzież wierzchnią wyposażoną w elementy odblaskowe – radzi dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. – Kluczowe jest, aby pieszy w pełni skoncentrował się w trakcie przekraczania jezdni. Nigdy nie wchodził na pasy przy czerwonym świetle. Nawet wtedy, kiedy ulica jest pusta.

PUBLIKUJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

OSTATNIE POSTY

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

KATEGORIE

On Key

ZOBACZ RÓWNIEŻ