Podczas prologu mistrzostw WEC nowe Porsche 963 pokonało ponad 2600 kilometrów testowych

WEC Porsche 963
Porsche 963, fot. mat. prasowy

Zespół Porsche Penske Motorsport zakończył przygotowania do pierwszego występu nowego hybrydowego prototypu 963 w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA (WEC). Podczas prologu na torze Sebring International Raceway dwie wyścigowe maszyny należące do nowej, najwyższej klasy hipersamochodów – każda o mocy około 500 kW (680 KM) – przejechały dystans ponad 2600 km.

Priorytetem podczas dwóch dni testów było przetestowanie opon i znalezienie najlepszego możliwego ustawienia na nadchodzące otwarcie sezonu, które odbędzie się w tym samym miejscu w piątek 17 marca. Ekipy klientów startujące w kategorii GTE-Am zaprezentowały imponujące możliwości Porsche 911 RSR – samochody na długich dystansach notowały szybkie czasy okrążeń.

Sobotnie i niedzielne testy odbyły się przy doskonałej pogodzie. Nad wyboistym torem w amerykańskim stanie Floryda świeciło słońce, a temperatura powietrza sięgała około 30 stopni Celsjusza. Zespół WEC Porsche Penske Motorsport wykorzystał te idealne warunki, aby zebrać jak najwięcej informacji na temat dwóch mieszanek opon Michelin, konfiguracji maszyn oraz swojej wyścigowej strategii. W połączonych wynikach czterech sesji testowych dwa Porsche 963 z numerami startowymi 5 i 6 zajęły, odpowiednio, czwarte i piąte miejsce.

WEC Porsche 963
Porsche 963, fot. mat. prasowy

„Nasz zespół w mistrzostwach FIA WEC jest nowy, ale i bardzo silny. Ekipa wykonała świetną robotę. Podczas testów w Portugalii, które odbyliśmy w zeszłym miesiącu, po raz pierwszy zebraliśmy się w jednym miejscu i przetestowaliśmy nowy sprzęt. Wszystko przebiegło idealnie. Później pojechaliśmy prosto na Florydę” – powiedział Urs Kuratle, dyrektor fabrycznej sekcji Porsche Motorsport ds. LMDh.

I dodał: „Podsumowując, prolog był dla nas niezwykle pracowity i trudny. Nie mieliśmy żadnych większych trudności z samochodami, napotkaliśmy jednak kilka mniejszych problemów. Z tego powodu musieliśmy pracować do późnych godzin nocnych. Mimo to udało nam się pokonać duży dystans i zgromadzić cenne informacje pod kątem wyścigu. Wciąż musimy jeszcze popracować nad detalami naszego samochodu. Chociaż możemy być dość spokojni o czasy notowane w trakcie testów, nie sądzę, aby ktokolwiek podczas prologu rywalizował o najlepsze czasy”.

Testy Porsche

W klasie GTE-Am, w której w tym roku po raz ostatni wystartuje zwycięskie 911 RSR, partnerskie zespoły Porsche przez cały weekend prezentowały imponującą formę. Uwagę w sobotę zwróciła nowa ekipa klientów – Iron Dames z kierowcami w składzie: Rahel Frey (Szwajcaria), Michelle Gatting (Dania) i Sarah Bovy (Belgia), która w obu sesjach uzyskała najlepsze czasy okrążeń. W niedzielę trio zajęło miejsca trzecie i piąte, gromadząc cenne informacje na potrzeby inauguracyjnej rundy na torze Sebring.

Bliźniaczy wóz zespołu Iron Lynx w łączonych wynikach uplasował się na piątej pozycji. W obu niedzielnych sesjach czołowe lokaty klasyfikacji GTE-Am okupowały 911 RSR w barwach GR Racing i Project 1. Były Junior Porsche Matteo Cairoli z Włoch, który występował za kierownicą Porsche wystawianego przez Project 1, „wykręcił” najlepszy czas okrążenia z całego weekendu. Najwyższe pozycje zajęły również dwie 911 reprezentujące Proton Competition.

Podczas dwudniowych testów prototypy Porsche 963 mogły po raz pierwszy zmierzyć się z konkurencją w klasie hipersamochodów. Ich tegorocznymi rywalami w walce o zwycięstwo w generalnej klasyfikacji Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA są: Ferrari, Toyota, Cadillac, Peugeot, Vanvall oraz Glickenhaus. Sezon otwiera wyścig na dystansie 1000 mil na torze Sebring, który wystartuje już w ten piątek (17 marca). Następnego dnia w tym samym miejscu rozpocznie się druga runda mistrzostw IMSA WeatherTech SportsCar Championship 2023 – tradycyjny 12-godzinny wyścig, który odbędzie się tam już po raz 71.

PUBLIKUJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

OSTATNIE POSTY

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

KATEGORIE

On Key

ZOBACZ RÓWNIEŻ