Stulecie toru Monza: Fiat otrzymuje nagrodę za zwycięstwo w pierwszym Grand Prix Włoch rozgrywanym na tym torze

Monza Fiat
Fot. mat. prasowy

Tor Monza kończy 100 lat, będąc trzecim najstarszym, wciąż używanym torem wyścigowym na świecie i najstarszym torem w Europie.

Aby upamiętnić tę rocznicę, przygotowano niezwykle bogaty program wydarzeń, w których w ten weekend uczestniczyć będzie ponad 300 000 odwiedzających. Ponadto, gmina Monza organizuje serię wydarzeń o charakterze historycznym, w tym imprezy poświęcone markom samochodów i motocykli, które wzięły udział w pierwszym Grand Prix zorganizowanym na torze Monza dokładnie sto lat temu.

W klasie „samochody” najwyższe miejsce na podium zdobyła marka Fiat, dzięki Pietro Bordino, który zwyciężył za kierownicą 6-cylindrowego modelu 804 (10 września 1922).

Wyposażony w 2,0-litrowy 6-cylindrowy silnik rzędowy o mocy 95 KM zestawiony z czterobiegową manualną skrzynią biegów, Fiat 804 mógł osiągnąć maksymalną prędkość 170 km/h, trudno jednak się go prowadziło ze względu na ograniczoną masę (650 kg). Mimo to, Bordino zdołał okiełznać moc samochodu, zwiększoną na potrzeby tego wyścigu do 112 KM. Dzięki temu udało mu się odnieść zdecydowane zwycięstwo nad pozostałymi zawodnikami.

Pietro Bordino GP Włoch
Pietro Bordino na GP Włoch w 1922 roku

Zwycięstwo to zostało upamiętnione w piątkowy wieczór, 9 września na głównym placu Monzy w trakcie uroczystości. Podczas niej Pietro Maria Meda, wiceprezes ACI Milano i prezydent EICMA, przekazał pamiątkową tablicę przedstawicielom działu Heritage firmy Stellantis.

Z tej okazji Poczta Włoska (Poste Italiane) wydała pamiątkowy znaczek z reprodukcją dzieła brytyjskiego projektanta Michaela Turnera, przedstawiający moment wyścigu, w którym FIAT 804, na pierwszym planie, pędzi na prostej otoczonej trybunami.

PUBLIKUJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

OSTATNIE POSTY

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

KATEGORIE

On Key

ZOBACZ RÓWNIEŻ