Światowa premiera nowego bolidu Formuły E – Porsche 99X Electric Gen3

Porsche 99X Electric Gen3
Fot. mat. prasowy

Wraz z premierą Porsche 99X Electric Gen3 producent samochodów sportowych wkracza w nową erę Formuły E. Elektryczny bolid, który przeszedł ewolucję w centrum rozwoju Porsche w Weissach, świętował swoją globalną premierę w Porsche Experience Center we włoskiej Franciacorcie. Począwszy od sezonu 2023 ekipa Formuły E TAG Heuer Porsche będzie wystawiać go w Mistrzostwach Świata Formuły E ABB FIA.

W E-Prix Meksyku, które odbędzie się 14 stycznia 2023 r., po raz pierwszy wystartuje nowy bolid Porsche 99X Electric Gen3. Wprowadzenie trzeciej generacji wyścigowych maszyn w przyszłym sezonie Formuły E zwiastuje nową erę w historii tej pierwszej serii wyścigów pojazdów elektrycznych na świecie.

Nowe bolidy Gen3, takie jak Porsche 99X Electric Gen3, to najszybsze, najlżejsze, najmocniejsze i najefektywniejsze elektryczne samochody wyścigowe, jakie kiedykolwiek zbudowano. Zaprojektowano je specjalnie pod kątem zaciętych pojedynków na ciasnych, miejskich torach w fascynujących metropoliach, gdzie tradycyjnie odbywają się wyścigi Formuły E.

Porsche 99X Electric Gen3
Fot. mat. prasowy

Całościowa koncepcja Porsche 99X Electric Gen3 i innych bolidów Formuły E nowej generacji w ramach ostatniej ewolucji zrobiła istotny krok naprzód. Pojazdy są lżejsze, mają krótszy rozstaw osi i węższy rozstaw kół. Chociaż akumulator skurczył się pod względem rozmiarów, to wyróżnia się lepszymi parametrami. Wzrósł udział energii rekuperacyjnej. Zmodyfikowano też aerodynamikę i design. Podsumowując, nowe bolidy są zwinniejsze, a to również poprawia osiągi na torze.

Inspiracją dla zjawiskowego wzornictwa Porsche 99X Electric Gen3 jest cel marki Porsche: „Driven by Dreams” (z ang. napędzani marzeniami). Symbolizuje on indywidualność, wyjątkowość i przyszłościowego, progresywnego ducha czasów, który przemawia także do młodszej grupy docelowej.

Komentarze po światowej premierze Porsche 99X Electric Gen3:

Thomas Laudenbach, wiceprezes ds. Porsche Motorsport: „Cieszymy się, że możemy zaprezentować światu nowe Porsche 99X Electric Gen3. Nasz zespół rozwojowy w Weissach włożył w tę maszynę wiele pracy, doświadczenia i serca. Teraz wszyscy możemy być naprawdę dumni z wyników tych starań. Porsche 99X Electric Gen3 stanowi technologiczny kamień milowy w wyścigach całkowicie elektrycznych bolidów. Wprowadzenie nowych maszyn w dziewiątym sezonie Mistrzostw Świata Formuły E ABB FIA jest znaczącym krokiem w przyszłość motorsportu zarówno dla Formuły E, jak i dla Porsche. Nie możemy doczekać się już rozpoczęcia sezonu i tej nowej ery!”.

Florian Modlinger, dyrektor fabrycznej sekcji Porsche Motorsport ds. Formuły E: „Im bliżej nowego sezonu Mistrzostw Świata Formuły E ABB FIA, tym większe podekscytowanie. Przed pierwszym wyścigiem z udziałem naszego nowego Porsche 99X Electric Gen3 w Meksyku, który odbędzie się 14 stycznia, nasz zespół i nasi kierowcy – António Félix da Costa i Pascal Wehrlein – wciąż mają jeszcze dużo pracy. Mamy jednak pewność, że przed rozpoczęciem sezonu poczynimy kolejne postępy i gdy karty między zespołami po wprowadzeniu nowych bolidów zostaną przetasowane, będziemy na dobrej pozycji startowej. Mamy też nadzieję, że nowe maszyny Gen3, w tym nasze Porsche 99X Electric Gen3, sprawią, że wyścigi będą jeszcze bardziej spektakularne dla fanów i dodatkowo zwiększą popularność Formuły E na całym świecie”.

Porsche Formula E
Fot. mat. prasowy

Porsche w Formule E

12 lutego 2022 r. zespół Formuły świętował swój największy dotychczasowy sukces – podwójne zwycięstwo w Meksyku, z wygraną Pascala Wehrleina i drugim miejscem André Lotterera. W 2023 r., wraz z oczywiście nowym Porsche 99X Electric Gen3, ekipa przystąpi do swojego czwartego sezonu w pierwszej na świecie serii wyścigów elektrycznych bolidów. Od 2014 r. Formuła E sprowadza motorsportowe emocje do największych metropolii świata – jako akcelerator innowacyjnych i zrównoważonych technik z dziedziny mobilności. Jej znaczenie dla Porsche Motorsport podkreśla fakt, że również w sezonie 2023 producent sportowych aut dostarczy samochód bezpieczeństwa Formuły E – ponownie będzie to w pełni elektryczny Taycan Turbo S.

PUBLIKUJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

OSTATNIE POSTY

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

KATEGORIE

On Key

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Toyota Hilux

Toyota Hilux kończy 55 lat!

Toyota Hilux to legenda aut użytkowych, a w wielu miejscach na świecie niezastąpiony środek transportu. Pickup Toyoty słynie zarówno z możliwości terenowych, jak i z

Dacia segment C

Dacia rusza z ofensywą w segmencie C

Dacia rozpoczyna ofensywę w segmencie C oraz wdrażanie planów rozbudowy potencjału produkcyjnego, które umożliwi powiększenie gamy modeli. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu konkurencyjnej i niezwykle