Światowa premiera nowego bolidu Formuły E – Porsche 99X Electric Gen3

Porsche 99X Electric Gen3
Fot. mat. prasowy

Wraz z premierą Porsche 99X Electric Gen3 producent samochodów sportowych wkracza w nową erę Formuły E. Elektryczny bolid, który przeszedł ewolucję w centrum rozwoju Porsche w Weissach, świętował swoją globalną premierę w Porsche Experience Center we włoskiej Franciacorcie. Począwszy od sezonu 2023 ekipa Formuły E TAG Heuer Porsche będzie wystawiać go w Mistrzostwach Świata Formuły E ABB FIA.

W E-Prix Meksyku, które odbędzie się 14 stycznia 2023 r., po raz pierwszy wystartuje nowy bolid Porsche 99X Electric Gen3. Wprowadzenie trzeciej generacji wyścigowych maszyn w przyszłym sezonie Formuły E zwiastuje nową erę w historii tej pierwszej serii wyścigów pojazdów elektrycznych na świecie.

Nowe bolidy Gen3, takie jak Porsche 99X Electric Gen3, to najszybsze, najlżejsze, najmocniejsze i najefektywniejsze elektryczne samochody wyścigowe, jakie kiedykolwiek zbudowano. Zaprojektowano je specjalnie pod kątem zaciętych pojedynków na ciasnych, miejskich torach w fascynujących metropoliach, gdzie tradycyjnie odbywają się wyścigi Formuły E.

Porsche 99X Electric Gen3
Fot. mat. prasowy

Całościowa koncepcja Porsche 99X Electric Gen3 i innych bolidów Formuły E nowej generacji w ramach ostatniej ewolucji zrobiła istotny krok naprzód. Pojazdy są lżejsze, mają krótszy rozstaw osi i węższy rozstaw kół. Chociaż akumulator skurczył się pod względem rozmiarów, to wyróżnia się lepszymi parametrami. Wzrósł udział energii rekuperacyjnej. Zmodyfikowano też aerodynamikę i design. Podsumowując, nowe bolidy są zwinniejsze, a to również poprawia osiągi na torze.

Inspiracją dla zjawiskowego wzornictwa Porsche 99X Electric Gen3 jest cel marki Porsche: „Driven by Dreams” (z ang. napędzani marzeniami). Symbolizuje on indywidualność, wyjątkowość i przyszłościowego, progresywnego ducha czasów, który przemawia także do młodszej grupy docelowej.

Komentarze po światowej premierze Porsche 99X Electric Gen3:

Thomas Laudenbach, wiceprezes ds. Porsche Motorsport: „Cieszymy się, że możemy zaprezentować światu nowe Porsche 99X Electric Gen3. Nasz zespół rozwojowy w Weissach włożył w tę maszynę wiele pracy, doświadczenia i serca. Teraz wszyscy możemy być naprawdę dumni z wyników tych starań. Porsche 99X Electric Gen3 stanowi technologiczny kamień milowy w wyścigach całkowicie elektrycznych bolidów. Wprowadzenie nowych maszyn w dziewiątym sezonie Mistrzostw Świata Formuły E ABB FIA jest znaczącym krokiem w przyszłość motorsportu zarówno dla Formuły E, jak i dla Porsche. Nie możemy doczekać się już rozpoczęcia sezonu i tej nowej ery!”.

Florian Modlinger, dyrektor fabrycznej sekcji Porsche Motorsport ds. Formuły E: „Im bliżej nowego sezonu Mistrzostw Świata Formuły E ABB FIA, tym większe podekscytowanie. Przed pierwszym wyścigiem z udziałem naszego nowego Porsche 99X Electric Gen3 w Meksyku, który odbędzie się 14 stycznia, nasz zespół i nasi kierowcy – António Félix da Costa i Pascal Wehrlein – wciąż mają jeszcze dużo pracy. Mamy jednak pewność, że przed rozpoczęciem sezonu poczynimy kolejne postępy i gdy karty między zespołami po wprowadzeniu nowych bolidów zostaną przetasowane, będziemy na dobrej pozycji startowej. Mamy też nadzieję, że nowe maszyny Gen3, w tym nasze Porsche 99X Electric Gen3, sprawią, że wyścigi będą jeszcze bardziej spektakularne dla fanów i dodatkowo zwiększą popularność Formuły E na całym świecie”.

Porsche Formula E
Fot. mat. prasowy

Porsche w Formule E

12 lutego 2022 r. zespół Formuły świętował swój największy dotychczasowy sukces – podwójne zwycięstwo w Meksyku, z wygraną Pascala Wehrleina i drugim miejscem André Lotterera. W 2023 r., wraz z oczywiście nowym Porsche 99X Electric Gen3, ekipa przystąpi do swojego czwartego sezonu w pierwszej na świecie serii wyścigów elektrycznych bolidów. Od 2014 r. Formuła E sprowadza motorsportowe emocje do największych metropolii świata – jako akcelerator innowacyjnych i zrównoważonych technik z dziedziny mobilności. Jej znaczenie dla Porsche Motorsport podkreśla fakt, że również w sezonie 2023 producent sportowych aut dostarczy samochód bezpieczeństwa Formuły E – ponownie będzie to w pełni elektryczny Taycan Turbo S.

PUBLIKUJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

OSTATNIE POSTY

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

KATEGORIE

On Key

ZOBACZ RÓWNIEŻ