Test wodorowych autobusów Toyoty w Parku Narodowym Peak District w Wielkiej Brytanii

Test wodorowych autobusów Toyoty
Fot. mat. prasowy

Toyota włączyła się w pilotażowy program ekologicznego transportu turystów w Peak District National Park, jednej z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Wielkiej Brytanii. Firma dostarczyła operatorowi PEAK Express bezemisyjne autobusy wodorowe i elektryczne do obsługi połączeń wewnątrz Parku i w okolicach.

W pilotażu biorą udział elektryczne autobusy Toyota CaetanoBus e.City Gold i wodorowe Toyota CaetanoBus H2.City Gold, zasilane systemem ogniw paliwowych Toyoty. Będzie się je testować pod kątem praktyczności obu rodzajów bezemisyjnych napędów w obsłudze pasażerów na pozamiejskich trasach. Jednocześnie organizatorzy zbiorą od klientów opinie w kwestii komfortu jazdy. Oba modele produkuje portugalska firma CaetanoBus, wieloletniego europejskiego partnera Toyoty, i trafiają do przewoźników na całym świecie.

Test wodorowych autobusów Toyoty
Fot. mat. prasowy

Bezemisyjne autobusy będą poruszały się po trasach między ośmioma przystankami, m.in. stacją kolejową Chesterfield, pałacem Chatsworth i budowanym właśnie hubem transportowym PEAK Gateway, który zostanie w pełni oddany do użytku w 2025 roku. Obecnie 85% gości odwiedzających Park Peak District przyjeżdża samochodami i bez zmian w organizacji transportu publicznego udział ten będzie rosnąć. Dlatego obecnie region kładzie nacisk na przyciągnięcie bardziej zróżnicowanych grup turystów, aby wzmocnić lokalne biznesy bez zwiększania smogu i emisji CO2 oraz bez narażania bioróżnorodności Parku Narodowego.

Według założeń, kiedy serwis PEAK Express zostanie w pełni oddany do użytku, pozwoli zmniejszyć samochodowy ruch turystyczny w rejonie Parku o pół miliona przejazdów rocznie, ograniczając emisję CO2 o 3,6 miliona kilogramów. Będzie to z pewnością świetny przykład zrównoważonego rozwoju turystyki i związanego z nią wzrostu gospodarczego opartego na bezemisyjnych rozwiązaniach.

„Ochrona Parku Narodowego Peak District dla przyszłych pokoleń to oczywiście główny cel rozwoju zrównoważonych form transportu dla osób chcących odwiedzić nasz region. System Peak Express oparty wyłącznie na bezemisyjnych pojazdach oferuje wiele połączeń między atrakcjami parku jako alternatywę dla prywatnych samochodów. Dzięki temu zwiedzanie Peak District stanie się łatwiejsze i przyczyni się do rozwoju usług turystycznych w naszym regionie” – powiedział Andrew McCloy, prezes zarządu Parku Narodowego Peak District.

Autobus wodorowy toyota
Fot. mat. prasowy

Autobusy wodorowe Toyoty

Pilotażowy program transportu w rejonie Parku Peak District pokazuje praktyczność strategii Toyoty, by w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej rozwijać równocześnie różne rodzaje nisko- i bezemisyjnych napędów. Zapewnia to elastyczność w dostosowywaniu środków transportu do konkretnych potrzeb. Pojazdy z bateryjnym napędem elektrycznym są odpowiednie na krótsze przejazdy, natomiast samochody elektryczne na wodorowe ogniwa paliwowe lepiej nadają się do obsługi długich tras i przewozu większych ładunków.

„Nie ma jednego prostego rozwiązania, by w pełni zastąpić pojazdy spalinowe bezemisyjnym transportem. Pilotaż w Parku Peak District daje możliwość przetestowania zarówno pojazdów elektrycznych na baterie, jak i na wodór, by ocenić, które są bardziej odpowiednie do poszczególnych zastosowań. Będziemy pracować nad optymalnym systemem tankowania i ładowania, aby zapewnić kierowcom jak największą wygodę korzystania z bezemisyjnych autobusów” – zapewnił Jon Hunt, manager ds. alternatywnych napędów w Toyota UK.

H2.CityGold to efekt współpracy Toyoty z portugalskim producentem autobusów CaetanoBus, którego Toyota jest współwłaścicielem od 2020 roku. Autobus H2.City Gold to pierwszy produkowany w Europie pojazd, który otrzymał technologię wodorową Toyoty. Ogniwa paliwowe o mocy 60 kW dostarczają prąd do silnika elektrycznego 245 KM. Autobus otrzymał 5 kompozytowych, 312-litrowych zbiorników, które łącznie mieszczą do 37,5 kg wodoru pod ciśnieniem 350 barów. Zatankowanie ich do pełna trwa 9 minut. Pojazd zużywa około 6 kg na 100 km, a jego średni zasięg wynosi 400 km. W 12-metrowym autobusie mieści się do 87 pasażerów. Autobus jest wykorzystywany m.in. na trasach międzymiastowych w Hiszpanii, a także w transporcie miejskim w Barcelonie i podmiejskim na przedmieściach Madrytu.

PUBLIKUJ:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

OSTATNIE POSTY

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

KATEGORIE

On Key

ZOBACZ RÓWNIEŻ